top of page
  • Obrázek autoraRadek Mohelník

Fotoreport z pochodu Borucin - Darkovice

Aktualizováno: 31. 8. 2022

V sobotu 11.6. se uskutečnila první fáze dlouho plánovaného projektu, jíž byl pochod z polského Borucina do našich Darkovic.

Začátek programu byl v Darkovicích, kde se všichni účastníci společně setkali a nastoupili do autobusu směr Borucin. Všem účastníkům byly rozdány svačinky na cestu a také sportovní vybavení, které pak bylo některými využito již při tomto pochodu. Účastníci si mohli vybrat mezi turistickými batohy a nebo trekovými holemi.


Cesta autobusem ubíhala rychle, účastníci se kochali krajinou, případně obdivovali trpělivost řidiče s jeho spolujezdcem a navigátorem v jedné osobě ;)

První a skoro poslední "fail" celého dne nastal po příhezdu do Borucina, kdy jsme dorazili na místo..a tam nikdo. Žádný z polských přátel nebyl ve stanovený čas na stanoveném místě. Autobusem se v tu chvíli šířily otázky "Jsme tady správně?!". A v tom se kdesi z autobusu ozvalo "Ale v Borucine jsou dvě hřiště". Svitla naděje, autobus se znovu rozjel a jeli jsme k druhému hřišti. V tu chvíli ještě nikdo netušil, že to bylo hřiště, jaké svět neviděl. Na místě kde mělo stát nestálo a tak jsme dojeli do sousední vesnice, kde nám řidič opět už poněkolikáté v ten den ukázal, jak se umí s autobusem otáčet. Jeli jsme tedy zpět. Cestou jsme ještě narazili na naše darkovické kolegy, kteří jeli autem a bloudili stejně jako my. Tak jsme společně dobloudili zpět k původnímu hřišti, kde už nás čekala početná skupinka polských přátel, kteří si pouze dávali na čas (Nebo že bychom jeli my moc brzo? Nene, určitě oni pozdě ;) ).


Následovalo přivítání, rozdání dárků a svačinek Polákům, společný košt tekutého ovoce a následné focení. Neřeknu vám kolik nás bylo přesně, ale odhadem tak 95.


Po focení následovalo poslední posilnění před zhruba 15 km dlouhou cestou. Každý se posilnil tak, jak momentálně potřeboval :DKdo by si na začátku myslel, že děti budou těmi, kteří budou celou skupinku zpomalovat, šeredně by se pletl. Od samotného začátku se početná skupinka dětí na koloběžkách stala vedoucími výletu a určovali tak tempo a mnohdy taky směr pochodu. Otrávenými pohledy při čekání na zbytek, dávali ostatním jasně najevo, že by měli přidat.Velice důležitou roli měli taky naši vlajkonoši. Ti by vám určitě řekli, že nést vlajku při tomhle pochodu byla stejně velká čest, jako kdyby ji nesli například na olympiádě.


Z Borucina jsme se pomalu přesunuli na polní stezky. Slunce hodně pálilo a všichni se už těšili na úsek, který vedl chladnou, lesní cestou. Na fotce níže můžete vidět, jak početná naše skupinka byla.


Cesta lesem byla příjemná, ve stínu si každý odpočinul. Teda až na skupinku našich dětí, ty se rozhodly vyrazit do Bělé vlastní cestou, naštěstí je po chvilce napadlo se k nám zase vrátit. Čas pokročil a my jsme pomalu začali vycházet z lesa. Před námi se objevovaly první domky z naší první větší mezizastávky, kterou byla obec Bělá. Hlavní atrakcí tohoto místa byly Priessnitzové lázně. Velká většina účastníků našla odvahu si tyto lázně vyzkoušet. Já sám jsem tam nevlezl, ale z reakcí ostatních můžu usoudit, že voda byla opravdu ledová, nicméně ku zdraví všech, prospěšná.
Někteří tak raději zvolili jiný způsob osvěžení..

Ti co se rozhodli osvěžit se po svém, se po zbytek pochodu odsoudili k marnému stíhání zbytku skupiny, který se rychlostí pelotonu na Tour de France vzdaloval zbytku "startovního pole". A ano, jedním z těch odpadlíků jsem byl i já, tudíž pokud se stalo něco zajímavého v době mé nepřítomnosti, tak se to tady nedozvíte :D


Kousek za Bělou nás čekala polovina tohoto pochodu. Účastníci pomalu nabrali směr Píšť. Cesta byla opět lesnatá, tudíž se šlo příjemně. Kilometry do cíle se snižovaly a cesta ubíhala rychle, když jsme vyšli z Píště, chyběla nám zhruba hodina do cíle. Další vesnicí, kterou jsme míjeli byla Vřesina, kterou jsme lízli pouze okrajově, jelikož nás čekal poslední, zhruba dvoukilometrový úsek do Darkovic. Cílem v Darkovicích byl areál koupaliště Na hrázi.


Poslední zatáčka a už tam budem..

Po zhruba pěti hodinách jsme konečně dorazili do cíle. Kdo dorazil v první vlně měl právo prvních objednávek a nemusel si vystát frontu na pivo. Po krátkém oddychu následoval oběd. Pro účastníky byl přichystán vývar a vepřová kotletka se šťouchanými brambory.


Po obědě někteří pokračovali v odpočinku..


Jiní zase využili koupaliště, aby se ochladili..
Mezitím probíhalo losování turnaje v ringu. K našemu potěšení se přihlásila většina účastníků. Ti byli rozděleni do 4 kategorií a to nejmladší žáci, starší žáci, muži a ženy. Nejpočetnější byla právě kategorie žen, kde se zúčastnilo 6 týmů. Týmy byly nalosovány většinou v mezinárodním složení a to po třech účastnících.

Turnaj se nesl v přátelském duchu po celé odpoledne. Pravidla se rychle naučili i ti, kteří nikdy předtím tento sport nehráli a na účastnících bylo vidět, že je tato hra bavila. Ti, kteří zrovna nehráli se buď kochali výkony ostatních, nebo si pochutnávali na výborných domácích buchtách.


Na další fotce můžete vidět budoucí vítěze mužské kategorie, kteří se k výhře doslova prokecali.. :DPo turnaji následovala večeře, účastníkům byl k dispozici raut složený z řízečků, kýty, kolena, sekaných, kuřecích špalíčků a dalších pochutin z řeznictví Janus. Po večeři následovalo vyhlášení turnaje v ringu..


..ale také "soutěže" o nejmladší a nejstarší účastníky pochodu. Nejmladším účastníkem se stal Josef Kalvar (7 let). Nejstarší účastnicí byla paní Hedvika Kalvarová.


Tímto byl den oficiálně ukončen. Pro polské přátele měl být připraven autobus, který je měl odvézt zpátky domů. No a jak jsem jedním "failem" začal, tak i jedním skončím. Pan řidič si totiž popletl místo vyzvednutí a na naše polské přátele čekal trošku nečekaně v Polsku :)

Vše však nakonec dobře dopadlo a přišel čas na rozloučení.
Závěrem se sluší poděkovat všem, kteří se na projektu podíleli a bez kterých by nemohl být realizován. Děkujeme Evropské Unii a obci Darkovice, za poskytnutí finančních prostředků, Lucce Hanzlíkové a dalším holkám z hráze, které se o nás po celé odpoledne staraly, dále pak polskému sportovnímu klubu Borucin, který se pro nás stal silným, nejen sportovním partnerem do budoucna a také především vám všem, účastníkům, kteří jste vytvářeli přátelskou atmosféru během celé této akce :-)


Zbylé fotky, které se nevešly do reportu naleznete na tomto odkazu.

85 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Výsledky 1. OBTM 2022/2023

První okresní bodovací turnaj mládeže nové sezóny přinesl oproti minulé sezóně zvýšenou účast. Turnaje se zúčastnilo 38 dětí ze 7 oddílů. Hráči byli rozdělení do 6 divizí. Vítězkou divize A se stala H

Σχόλια


bottom of page